IKEA w Polsce to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek związanych z wyposażeniem domu. Nie da się ukryć że Ikea proponuje meble oraz akcesoria zachowując wysoki poziom jakości do ceny. Dlaczego zatem tak często spotykamy się z krytyką tej sieciówki? Tym bardziej, że w prawie każdym domu znajdziemy coś co właśnie w tym sklepie zostało zakupione. Myślę, że problemem jest to, że dla wielu osób IKEA to nie sklep meblowy, a osobny styl w aranżacji wnętrz. Jest sporo osób dla których styl skandynawski ogranicza się do produktów związanych właśnie z tą sieciówką.

Spytacie: Co w tym złego?

- Nic. Ale chyba we wszystkim warto zachować umiar. Krytykowanie osób kupujących w Ikea nie jest dobre, ale też urządzanie domu, czy mieszkania od a do z w tej lub w innej, sieciówce też nie jest najlepszym pomysłem. Warto zadbać o urozmaicenie. Jeżeli nasze wnętrze wygląda tak jakby wszystko było z jednego kompletu, czy zestawu to jest ono nijakie, bez charakteru. Pamiętajmy o tym urządzając nasze wnętrza, że to jak one wyglądają, co się w nich znajduje dużo mówi o nas, o tym jacy jesteśmy. Pamiątki, przedmioty, które zachwyciły nas lub mamy do nich jakiś sentyment, upominki, wszystko to co jest związane z naszą pasją, zainteresowaniami tworzą wnętrze pełniejszym. Nie znaczy to, że nie możemy mieć wnętrz minimalistycznych, nic bardziej mylnego. Chodzi raczej o to, że dom urządza się cały czas dokupuje, wymienia się jedne przedmioty, a innym pozwala się pozostać z nami na zawsze. To właśnie dzięki temu w naszych wnętrzach pozostają te przedmioty, które najbardziej lubimy, są najbardziej użyteczne i to one pokazują jacy jesteśmy i jak się zmieniamy.

Sieciówki kojarzą się z meblami modnymi w niewysokiej cenie. Takie meble możemy jednak znaleźć również w innych sklepach. Taki mebel może być niedrogi, a ponieważ nie pochodzi on z dużej sieci będzie mniej rozpoznawalny tzn. mamy małe  prawdopodobieństwo, że nasza sąsiadka będzie miała dokładnie taki sam mebel.

Cena tych krzeseł zaczyna się od 149zł co nie wydaje się nie wysoką kwotą, zważywszy chociażby fakt wyprofilowanego siedziska. Ważne jest też wzornictwo niby proste a jednak każdy model inny i każdy ma to coś w sobie. Najważniejsze, że „sąsiadka” najprawdopodobniej nie będzie miała takich samych i nie będzie wstanie oszacować ile na nie wydaliśmy pieniędzy.

Jeśli nasze wnętrze w większości to gotowe systemy warto postawić na mocniejszy akcent, na mebel, który zostanie wykonany z uwzględnieniem naszych sugestii lub całkowicie na nasze zamówienie. Takie meble wykonywane są ręcznie, co wpływa na ich indywidualny charakter. Wymiary takich mebli dopasowane są do naszych potrzeb.
W przypadku mebli miękkich typu sofa, narożnik, fotel, wybieramy też tapicerkę, nie tylko pod względem koloru ale i jej właściwości np.: odporności na plamy, hydrofobowość, pet proof itp. Decydujemy też o materiałach jakie zostaną wykorzystanie i detalach jakimi będziemy chcieli uatrakcyjnić nasz mebel. Wszystkie te czynniki powodują, że taki mebel jest unikalny i dopasowany do nas.

Na przykład ten model sofy chesterfield po raz pierwszy powstał dla klienta, który marzył o sofie chesterfield, ale dodatkowo potrzebował wygodnej funkcji spania i miał ograniczoną ilość miejsca. W ten sposób powstała Sofa Chesterfield bez boku, lub jak ktoś woli szezlong z funkcją spania.

Nie tylko meble tapicerowane mogą być wykonane dla nas na nasze indywidualne zamówienie. Stoły, lampy, krzesła również. Nie mówimy tu wyłącznie o rozmiarach ale o pełnej personalizacji. Jesteś krawcem, twój dziadek był jedynym młynarzem, interesujesz się kolarstwem i chcesz aby twoje meble posiadały coś co jest tobie bliskie co wpłynęło na to kim jesteś. Może masz swoje pierwsze nożyce, może jakaś część pozostała z twojego pierwszego roweru to wszystko może zostać wykorzystane w twoich meblach. Może to być krzesło, stół, lampa.

Jeżeli chcemy aby w naszym wnętrzu znalazły się atrakcyjne dodatki, to zamiast kupować ton tzw. „kurzołapów” warto poszukać czegoś niepowtarzalnego może być to przedmiot z Pchlego Targu, może być to poduszka haftowana przez babcie, a może być to projekt znanego projektanta. Ja osobiście zakochana jestem w tej wyciskarce do cytrusów zaprojektowana przez Philippe Starcka ikona marki Alessi.

Wszystkie te meble, akcesoria możemy zakupić nie wychodząc z domu przez internet to tylko kwestia tego czy sami wiemy jacy jesteśmy, co nas kręci, czy jednak jesteśmy nijacy i nam samym nie che się poznawać siebie głębiej. Myślę, że jednak wszyscy mamy to coś w sobie i uda nam się to w nas samych dostrzec, bo lepiej mieć makatkę z jelonkiem na którą patrzymy z przyjemnością, niż dywanik w koniczynę meksykańską Hit i kit 2019/2020/.